Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Mieszka w Krakowie.

Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów.

Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Lubi obcowanie z przyrodą, piesze wycieczki, muzykę , koncerty . Ulubione zajęcia domowe to dbanie o rośliny i zwierzęta.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami -VDMFK należy od 1989 roku a od 2005 roku został jego członkiem zrzeszonym. Z Wydawnictwem AMUN współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993.

Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo AMUN, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością.

Skupia się nie tylko na uczestnictwie w spotkaniach i wystawach dających prestiż -bardzo chętnie spotyka się z dziećmi ,młodzieżą szkolną ,studentami, osobami starszymi w ich miejscu nauki, pracy czy działalności społecznej. Udziela się charytatywnie i społecznie. Jak mówi- „Mi ktoś pomógł, docenił moje prace, dziś ja mogę pomóc innym.”

Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca Stanisława Kmiecika zajęła III miejsce.