Lucjan Matuła
Lucjan

Urodził się w 1976 roku w Stróżach (woj. Małopolskie), bez rąk.

W dzieciństwie nauczył się pisać i malować stopą. Jego ulubioną techniką malarską jest olej. Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem w Stróżach.

Do światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 1991 roku. Z Wydawnictwem "Amun" współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993.

"Wiele osób uważa, że życie na wsi ogranicza zainteresowania i artystyczne pasje. Dla mnie wieś jest inspiracją do malowania obrazów. W przyrodzie, która, mnie otacza, znajduję tematy swoich prac. Lubię zwierzęta, wśród których też świetnie wypoczywam.".

"Nie jestem samotnikiem, choć rzadko opuszczam dom i raczej nie bywam na imprezach organizowanych dla artystów AMUN-u. Stan zdrowia nie pozwala mi na dalekie podróże. Zresztą dobrze czuję się w towarzystwie rodziców oraz brata i siostry - opiekują się mną i są moimi największymi przyjaciółmi. Mam też bliskiego przyjaciela ze szkoły, który codziennie mnie odwiedza".

"Utrzymuję szersze kontakty towarzyskie z ludźmi dzięki internetowi, jest moim hobby ale i na co dzień ułatwia mi załatwianie różnych spraw".

"Urodziłem się bez rąk. Od dziecka posługuję się lewą stopą, za pomocą której nauczyłem się wykonywać różne czynności, także pisać i malować. Jestem samoukiem, choć mam swojego mistrza -Jana Matejkę. Uwielbiam jego obrazy. Zacząłem malować kredkami, później pojawiły się farby plakatowe, aż w końcu odkryłem przyjemność malowania farbami olejnymi. Cieszę się z każdego obrazu, który namalowałem".

"Czasem marzę o sławie i szczęściu. Myślę, że szczęście jest w życiu czymś bardzo ważnym, a każdy niepełnosprawny szczególnie go potrzebuje. Ważne, żeby trwało jak najdłużej".