Wydawnictwo AMUN - oficjalna strona
AMUN
Wydawnictwo
Artystów Malujących Ustami i Nogami Sp. z o.o.

Urodził się w 1971 roku w Klęczanach w woj. nowosądeckim, bez rąk.

Jako pięcioletni chłopiec zaczął malować za pomocą stóp. Maluje również ustami. Mieszka w Krakowie.

Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na licznych indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i zagranicą. Lubi malować przed publicznością.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 1989 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Od 2005 roku jest Członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami.

"Maluję od dziecka. Praktycznie jestem samoukiem, chociaż na początku miałem kontakt z nauczycielami malarstwa i rysunku, ale było to sporadyczne. Posługuję się różnymi technikami, lubię olej, akwarele. Pierwszy "poważny" obraz olejny stworzyłem w 1986 r. Dużo maluję i myślę, że coraz lepiej, ale jeszcze wiele przede mną".

"Tematem moich prac najczęściej jest pejzaż, lubię też akt, martwą naturę, jak i mroczne klimaty typu "fantazy" czy surrealizm".

"Bardzo lubię podróżować, zwłaszcza samochodem - sam prowadzę, a robię to nogami. Od najmłodszych lat uczyłem się jeździć. Na początku był to czterokołowiec napędzany siłą mięśni "gucio", potem "melex" (pojazd elektryczny), aż wreszcie w 1993 roku prawdziwy samochód. Te praktyki dużo mi pomogły, w bucie mam pilota, którym otwieram drzwi do samochodu, stopą wkładam kluczyki do stacyjki i ruszam. Kiedyś płaciłem sporo mandatów za przekroczenie prędkości, ale teraz zmądrzałem".

"To, że urodziłem się bez rąk, nie przeszkadzało mi pomagać w pracach polowych, jako, że mieszkam na wsi. Kiedy byłem mały, pomagałem np. grabić siano, okopywałem grządki motyką, pieliłem buraki, karmiłem drób. Teraz przestałem się tym zajmować, bo robię inne rzeczy".