Wydawnictwo AMUN - oficjalna strona
AMUN
Wydawnictwo
Artystów Malujących Ustami i Nogami Sp. z o.o.
Jolanta Borek-Unikowska
Jolanta Borek-Unikowska

Urodziła się w 1948 roku w Nowogardzie na Pomorzu. Chorowała na postępujący zanik mięśni.

Interesowała się literaturą i sztuką. Ulubione tematy to piękne dziewczyny i martwa natura malowane olejem. Pracowała społecznie. Była wiceprezesem "Fundacji Pomocy Chorym na zanik Mięśni". Mieszkała w Szczecinie.

Artystka malująca ustami. Namalowała kilkadziesiąt pięknych ilustracji do naszego kalendarza artystycznego, była autorką wielu kartek świątecznych. Pozostawiła po sobie ogromny dorobek artystyczny.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowałaod 1995 roku.

Zmarła 19 maja 2019 roku.

Piotr Pawłowski
Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski, z wykształcenia pedagog i filozof był także wybitnym działaczem społecznym, który odniósł ogromne zasługi w działalności na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.

Zostając w 1982 roku osobą niepełnosprawną w wyniku wypadku, poświęcił się malarstwu, najchętniej tworząc pejzaże i martwe natury. Jego dojrzałe prace były prezentowane na licznych wystawach – w tym dwa razy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z Wydawnictwem AMUN z Raciborza współpracował od samego początku – 25 lat.

Był zapraszany jako ekspert przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, kardynała Kazimierza Nycza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, czy doradcę premiera, prof. Władysława Bartoszewskiego.

Wszystkie swoje działania traktował zawsze bardzo serio, nigdy nie zasłaniając się swoją niepełnosprawnością.

Zmarł 8 października 2018r..

Damian Mynarek
Damian Mynarek

Urodził się 23 listopada w 1990 roku w Pyskowicach. W wieku 6 lat w wyniku infekcji pogrypowej zachorował (wirusowe zapalenia rdzenia). Skutkiem tego było porażenie czterokończynowe z niewydolnością oddechową - był połączony na stałe do respiratora.

Damian mieszkał w raz z rodzicami i siostrą w Łączy pod Gliwicami. Technikami jakimi posługiwał się Damian, to kredki i mazaki. Swoje obrazy - prace malował farbami olejnymi na płótnie za pomocą ust.

Interesował się historią, wszechświatem, przyrodą.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2003 r.

Zmarł 5 czerwca 2015 r.

Henryk Paraszczuk
Henryk Paraszczuk

Urodził się w 1954 roku w Majdanie Starym (woj. lubelskie). W 1977 roku uległ wypadkowi, w którego wyniku stracił obie ręce i obie nogi.

Malował ustami. Ikona - to jego ulubiony temat. Rozwijał swoje zainteresowania innymi tematami m.in. pejzaż, martwa natura, coraz lepiej czując się w tematyce przyrodniczej. Techniki, jakimi się posługiwał to tempera i akwarela. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 1996 r.

Zmarł 28 lutego 2015 r.

Ireneusz Betlewicz
Ireneusz Betlewicz

Urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Chorował na postępujący zanik mięśni.

Należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich. Odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należał od 1992 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od początku jego działalności - od roku 1993.

Zmarł 3 kwietnia 2014 r.

Ryszard Manuszak
Ryszard Manuszak

Urodził się w 1949 r. w Gnieźnie.

W młodości marzył o szkole plastycznej, później wybrał jednak inną drogę i porzucił malowanie.

W wieku 33 lat przez nieopatrzny skok do wody trafił na wózek inwalidzki (całkowity niedowład kończyn górnych i dolnych). Wtedy ponownie zainteresował się malowaniem.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2002 roku.

Zmarł 12 marca 2011 r.

Włodzimierz Kmiecik
Włodzimierz Kmiecik

Urodził się w 1962 r. w Nowym Sączu. Ukończył Szkołę Podstawową, a następnie Zasadniczą Szkołę Zawodową o profilu budowlanym.

W wieku 16 lat uległ wypadkowi podczas skoku do wody, doznając złamania kręgosłupa szyjnego. Następstwem urazu był całkowity paraliż kończyn dolnych i częściowy kończyn górnych. Malowanie ustami rozpoczął kilka lat temu. Mieszkał w Nowym Sączu.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2000 roku.

Zmarł 28 lipca 2008 r.

Józefa Łaciak
Józefa Łaciak

Urodziła się w 1957 roku w Mesznej w Beskidzie Śląskim z silnym porażeniem rąk i nóg. Do 18 roku życia nie opuszczała domu rodzinnego.

Warsztat malarski doskonaliła pod okiem plastyków. W 2001 roku ukończyła roczne Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej. Malowała stopą. Wypracowała własną technikę, używając farb wodnych. Najczęstszym motywem jej prac były góry i pejzaże. Mieszkała w Krakowie.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należała od 1991 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od początku jego działalności - od roku 1993.

Zmarła 24 lipca 2008 r.

Urszula Ginther
Urszula Ginther

Urodziła się w 1956 r. w Bydgoszczy. Od drugiego roku życia, przez uszkodzenie głównego nerwu, nie może posługiwać się rękami (spazmatyczność kończyn głównych). Ma kłopoty z kręgosłupem i biodrami. Miała poważną wadę wymowy.

Od dzieciństwa lubiła rysować i malować. Jest samoukiem. Malowała prawą stopą. Swoje prace wystawiała w różnych miejscach, m.in. w Koninie, Górce Klasztornej, Warszawie. Oprócz malowania kolekcjonuje widokówki - najchętniej pejzaże. Mieszka w Bydgoszczy. Ze względu na stan zdrowia, rzadko opuszczała swój dom.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od 2002 roku.

Zmarła 14 sierpnia 2007 r.